DAILY SCHEDULE

Grand Tasting Tent Map | Vendor Booth Map

FRIDAY

Demo Stage

1:30 - 2:15 p.m. Demo with Chef John Fleer

2:15 - 2:45 p.m. Spotlight: Sam Suchoff of The Pig & Lady Edison Ham (A Department of NC Agriculture Spotlight)

2:45 - 3:30 p.m. Chef Vivian Howard: Southern Pickles, Chow Chow and Relish

3:30 - 4:00 p.m. Spotlight: Chef Thomas Card of Counting House + Heidi Billotto of Miso Masters Miso (A Department of NC Agriculture spotlight)

Plus:

11:00 - 4:00 p.m. Food Truck Rodeo

12:00 - 5:00 p.m. Maker’s Market

1:00 - 4:00 p.m. Paella with Katie Button (Curate featuring Alex Raij and Eder Montero, Txikito, El Quinto Pino, La Vara, Saint Julivert)

Grilling Area

1:00 - 4:00 p.m. Clarence Robinson of Cooking with Comedy (featuring Carson Lucci and Eric Burleson of Over Easy Cafe, Richard Gras of Grove Park Inn

Technique Area

1:00 - 4:00 p.m. Glassblowing and weaving demonstrations, and the Simmer Down Lounge powered by the Center for Craft

Philanthropy Area

12:00-4:00Manna, Bountiful Cities & YMCA

 

SATURDAY

Demo Stage

1:30 - 2:15 p.m. Chow Down on Chow Chow Demo with Ashley English and Barbara Swell

2:15 - 2:45 p.m. Spotlight: Chef Curt Shelvey of Curt’s Cucina and Southern Pines + Randy Lewis of Ran Lew Dairy (A Department of NC Agriculture Spotlight)

2:45 - 3:30 p.m. Live Taping of Skillet Podcast! with Jen Nathan Orris and Cass Herrington, featuring Chef Clarence Robinson of Cooking with Comedy Catering

3:30 - 4:00 p.m. Spotlight: Chef Steven Goff of Aux Bar, Brinehaus & The Blind Pig and Bob Shipley of Shipley Farms Beef (a Department of NC Agriculture Spotlight)

Plus:

11:00 - 4:00 p.m. Food Truck Rodeo

12:00 - 5:00 p.m. Maker’s Market

1:00 - 4:00 p.m. Paella with Chefs Jose Andres and Katie Button

Grilling Area

1:00 - 4:00 p.m. Douglas Walls of King of the Grill Catering, Farhan Momin of Farmo Cooks, Jordan Arace of Bargello

Technique Area

1:00 - 4:00 p.m. glassblowing and weaving demonstrations)

Philanthropy Area

12:00 - 4:00 p.m.Manna & YMCA

2:00 - 4:00 p.m. Sunshine Sammies and Rayburn Farms: ice cream floats with Barnardsville Elementary while supplies last (need Rayburn form) Flower Crowns for Sale: (12:00-4:00 p.m.), Emily Copus, Carolina Flowers

 

SUNDAY

Demo Stage

1:30 - 2:15 p.m. Demo with Chef Hector Diaz of Salsa and Modesto

2:15 - 2:45 p.m. Spotlight: Anders Benton of Gia and Brad Hinckley of Cold Water Creek Farms (A Department of NC Agriculture Spotlight)

2:45 - 4:00 p.m. Entertainment: Amythyst Kiah

Plus:

11:00 - 4:00 p.m. Food Truck Rodeo

12:00 - 5:00 p.m. Maker’s Market

1:00 - 4:00 p.m. Paella with Katie Button

Grilling Area

1:00 - 4:00 p.m. Chris Benson of Bone & Broth, Patrick O’Cain of Gan Shan Station, Ryan Kline of Zambra, and Steven Goff of AUX bar

Technique Area

1:00 - 4:00 p.m. blacksmithing and weaving demonstrations

1:00 - 4:00 p.m Simmer Down Lounge powered by the Center for Craft Relax and feed your creative side (need generic CFC form)

Blacksmithing

1:00 - 4:00 p.m Warren Wilson College Blacksmith Craft Crew

Weaving

1:00 - 4:00 p.m Warren Wilson College Fiber Arts (need form)

Philanthropy Area

12:00-4:00 p.m Manna, Bountiful Cities & YMCA

Rotating Station under Main Tent: Friday

Alex Raij and Eder Montero

Txikito, El Quinto Pino, La Vara, Saint Julivert

Anthony Cerrato

Executive Chef and Owner, Strada Italiano and Social Lounge

Brian Crow

Executive Chef, Chestnut

Chemist Gin

Jean-Philippe Bourgeois

Owner and Founder, JP Bourgeois - Best Euro Wines

Jeff Miller

Proprietor & Pit Boss, Luella's Bar-B-Que

Jordan Arace

Executive Chef, Bargello & District 42

Kaley Laird

Executive Pastry Chef Rhubarb, The Rhu and Benne on Eagle

Kellie Thorn

Beverage Director, Hugh Acheson Restaurants

Kevin Barnes

Owner, Ultimate Ice Cream

Sara Delaney

Founding CEO, 3 Mountains

Sour Grapes Wine

Steve Sommerville

Owner, Ocean South Imports